Chorągiew kościelna
Wojewódek Górnych

Chorągiew ufundowana została przez mieszkańców Wojewódek Górnych w 1959 roku.

Ma ona wymiar 102 x 142 cm (z pojedynczym frędzlem do mocowania do drzewca - 164 cm). Chorągiew wykonana jest w hafcie maszynowym oraz łańcuszkowym1 2 3.

Na jednej stronie chorągwi znajduje się wizerunek Świętej Rodziny. Maryja po lewej stronie, ma ręce złożone do modlitwy, św. Józef po prawej z  lilią w ręku oraz mały Jezus po środku z rozłożonymi rękoma. Więcej o symbolice poszczególnych elementów w wizerunku Świętej Rodziny przeczytać można na stronie: www.swietarodzina.eu.

Nad wizerunkiem znajduje się napis "ŚWIĘTA RODZINO", natomiast pod wizerunkiem "MIEJ NAS W SWOJEJ OPIECE". Poniżej zapisany mniejszymi literami widnieje napis: "OFIARA WSI WOJEWÓDKI GÓRNE" a pod nim data: "1959".

Wizerunek Świętej Rodziny umieszczony jest na zielonym materiale z motywami roślinnymi. Na dole chorągwi naszyte są ozdobne kwiaty.

Chorągiew obszyta jest ozdobną żółtą nicią a na jej bokach i na dole znajdują się ozdobne małe frendzle. Po środku na dole znajduje się pętelka do założenia na drzewiec, aby chorągiew była stabilniejsza podczas noszenia na procesjach.

Na drugiej stronie chorągwi znajduje się najprawdopodobniej wizerunek św. Agnieszki (tak oceniło to jednogłośnie kilka sióstr zakonnych). Święta trzyma w prawym ręku miecz, który jest symbolem jej męczeńskiej śmierci w wieku około 12 lat, poprzez ugodzenie w gardło. W lewej dłoni trzyma baranka. Symbolem św. Agnieszki jest niewinny baranek - agnus po łacinie znaczy jagnię; stąd też Jagusia to samo co Agnieszka. Na chorągwi wizerunek świętej otoczony jest napisem w kształcie okręgu, w górnej części widnieje napis: "PATRONKO MŁODZIEŻY", zaś w dolnej części: "MÓDL SIĘ ZA NAMI". Więcej o św. Agnieszcze przyczytać można na stronie www.malygosc.pl, martyrologium.blogspot.com, liturgia.wiara.pl oraz www.brewiarz.pl a także ruda_parafianin.republika.pl.

Wizerunek świętej Agnieszki umieszczony jest na żółtym materiale z motywami roślinnymi. Na dole chorągwi naszyte są ozdobne kwiaty. Chorągiew obszyta jest ozdobną żółtą nicią a na jej bokach i na dole znajdują się ozdobne małe frędzle.

Na samej górze znajduje się zaszyty kawałek materiału przez który przełożony jest poziomy drzewiec z ozdobnymi okuciami. Do drzewca przywiązane są 2/4 długie tasiemki / wstążki w białym kolorze. Pionowy drzewiec jest jednoczęściowy z ozdobnym okuciem i krzyżem na zwieńczeniu.

Ze wspomnień mieszkańców wiadomo, że kiedyś do chorągwi uszyty był pokrowiec, w którym była przechowywana w kościele.


Informacje na temat prac wykonywanych przy renowacji chorągwi

Galeria 1 z prac przy renowacji chorągwi - 10.12.2015

Galeria 2 z prac przy renowacji chorągwi - 20.12.2015

Galeria 3 z prac przy renowacji chorągwi - 16.01.2016

Galeria 4 z prac przy renowacji chorągwi - 19.02.2016

Dotychczasowy materiał zielony i żółty wymienione zostaną na nowe w kolorach zbliżonych do oryginalnych - zgniła zieleń z motywami roślinnymi oraz żółty.

Wizerunek świętej Rodziny zostanie przeniesiony na nowy materiał tak samo jak wizerunek świętej Agnieszki w celu zachowania oryginalnego haftu i wzoru. Litery oraz kwiaty nie będą przenoszone, ponieważ wymagało by to wycinania poszczególnych liter, podwijanie i naszywanie na nowy materiał, co zwiększyło by koszty renowacji. O wiele szybszą metodą jest stworzenie kwiatów na nowo, ponieważ haft maszynowy tych elementów jest prosty do wykonania. Wykonuje się go na specjalnej maszynie, która znajduje się w pracowni haftu sióstr Klarysek. Następnie kwiaty zostaną nieco bardziej pocieniowane. Litery zostaną wykonane ręcznie co spowoduje, że staną się one wypukłe i będą o wiele lepiej wyglądały.


Całość wykonywanych prac przy renowacji wygląda następująco:
- wymiana materiału na nowy (kolory: zgniła zieleń oraz żółty)
- utworzenie nowych kwiatów na maszynie hafciarskiej oraz cieniowanie ich
- utworzenie nowych liter poprzez ręczne wyszycie
- aplikacja postaci na nowy materiał
- niewielkie podhaftowanie szat postaci
- wymiana frendzli na złote
- umieszczenie w chorągwi specjalnego sztywniaka
- dodanie szarf / wstążek biało-żółtych
- uszycie pokrowca na chorągiew

Poza pracami związanymi z renowacją chorągwi można jeszcze wymienić okucia lub oczyścić i naprawić dotychczasowe oraz oczyścić drzewce i podzielić drzewiec pionowy na pół, aby ułatwić transport.
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

2024  Wojewódki Górne   globbers joomla templates