POŚWIĘCENIE PÓL - MAJ

Coroczną uroczystością religijną w Wojewódkach Górnych jest nabożeństwo poświęcenia pól. Każdego roku w maju mieszkańcy wsi przystrajają kwiatami cztery stacje, zwane ołtarzami, są to cztery krzyże znajdujące się po wschodniej stronie drogi krajowej 63.

Pierwsza stacja znajduje się przy skrzyżowaniu dawnej drogi Sokołów - Siedlce z drogą prowadzącą do Dziegietni. Druga stacja znajduje się na początku wsi po lewej stronie wjeżdżając od strony Dziegietni. Następnie uroczysta procesja skręca w żwirową drogę znajdującą się na obrzeżach wsi, od wschodu, biegnącą w kierunku północ - południe. Dalej procesja skręca w prawo drogą żwirową obchodząc wieś od strony południowej. Gdy kończy się droga żwirowa procesja skręca w prawo i wchodzi na drogę asfaltową, biegnącą przez wieś. Trzecia stacja znajduje się przy krzyżu na prywatnej posesji, około 50 metrów po zejściu z drogi żwirowej. Następnie procesja kieruje się w kierunku starego domu nr 23, należącego niegdyś do rodziny Dmowskich - najstarszego budynku w Wojewódkach Górnych, który znajduje się w Wojewódzkim Rejestrze Zabytków. Tam przed domem znajduje się krzyż a przed nim umajona przez mieszkańców Wojewódek Górnych czwarta stacja. Jest to miejsce zakończenia uroczystości poświęcenia pól.

Przy każdej stacji ksiądz święci pola, łąki i ogrody, na zakończenie życząc mieszkańcom dobrych plonów.

O samej uroczystości poświęcenia pól poczytać można na stronie opoka.org.pl.


ŚWIĘCENIE POKARMÓW - WIELKA SOBOTA

Następną uroczystością jest poświęcenie pokarmów na Wielkanocne śniadanie. Co roku w godzinach rannych mieszkańcy przynoszą przygotowane koszyki Wielkanocne do sołtysa, gdzie przyjeżdża ksiądz w celu poświecenia znajdujących się w nich pokarmów.

O samej uroczystości poświęcenia pól poczytać można na stronie opoka.org.pl.


ODPUST - ŚW. ROCHA

Kolejnym ważnym wydarzeniem religijnym jest odpust ku czci św. Rocha, który odbywa się zawsze w pierwszą niedzielę po 15 sierpnia. Uroczysta suma odpustowa odprawiana jest w kościele konkatedralnym pod wezwanie Niepokalanego Serca N.M.P. w Sokołowie Podlaskim. Jest to święto bardzo ważne dla wszystkich parafian, obchodzone od wielu lat, a związane z dawnym kościołem św. Rocha.


PIELGRZYMKI

Mniej więcej na do początku lat 90-tych XX wieku przez Wojewódki Górne, w sierpniu przechodziła pielgrzymka kierująca się na Jasną Górę w Częstochowie. Wówczas na łąkach rozstawiane były stoły, a na nich dla pielgrzymów specjalnie przygotowany posiłek. Pielgrzymka grupy Sokołowskiej kierowała się do siedleckiej katedry, gdyż nie było jeszcze diecezji drohiczyńskiej. Po utworzeniu diecezji ze stolicą w Drohiczynie trasa pielgrzymek uległą zmianie.


PEREGRYNACJA OBRAZU MATKI BOSKIEJ CZĘSTOCHOWSKIEJ

Nawiedzenie domów w całej parafii.????

16 VI 1985 rozpoczęła się druga peregrynacja kopii obrazu MB Częstochowskiej w parafiach diecezji siedleckiej. Trwała 267 dni. Obraz przybył do Sokołowa z Siemiatycz, na polach za obecną konkatedrą odprawiono uroczystą Mszę św., koncelebrowaną przez wielu biskupów na czele z pryma­sem Polski kardynałem Józefem Glempem.


PEREGRYNACJA FIGURY MATKI BOSKIEJ FATIMSKIEJ

Nawiedzenie domów w całej parafii

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

2024  Wojewódki Górne   globbers joomla templates