W Wojewódkach Górnych znajduje się kilka zbiorników wodnych. W północnej części wsi znajduje się basen retencyjny/staw, ściągający wodę głównie z okolicznych pól. Zbiornik został odmulony przez gminę oraz ogrodzony, a następnie zarybiony.

Zbiornik ten istniał już pa początku XX wieku co pokazuje mapka na dole strony.


Na południowym-wschodzie poza terenem wsi, tuż przy Starzej Rzecze, znajduje się niewielkie obniżenie terenu. Jest to podmokły obszar zarośnięty roślinnością wodną oraz wysokimi trawami, posiadający niewielką głębokość.


Oprócz tego w Wojewódkach na kliku posesjach znajdują się prywatne stawy, np. 3 stawy we wschodniej części wsi. Na kilku działkach mieszkańcy wykopali zbiorniki, w celu odprowadzenia wysokich wód podziemnych z terenu przydomowego.


Wiosną na wielu polach powstają liczne rozlewiska, co jest wynikiem niedziałającego już systemy drenażowego lub jego braku.


Ponad 100 lat temu na przełomie XIX i XX wieku w Wojewódkach na południowym skraju wsi, przy drodze Siedlce - Sokołów znajdowało się mokradło. Był to niewielki bagienny teren porośnięty drzewami.W wyniku działalności człowieka dziś ten teren jest zabudowany. Jednak pomimo utwardzania, m.in. kamieniami, piachem czy żwirem już blisko przez 100 lat nadal teren ten pochłania materiał użyty do jego utwardzenia i co kilkanaście lat wymaga ponownego utwardzania.

Więcej o tym terenie oraz o tym co znajdowało się nieopodal mokradła w dziale ZARYS HISTORYCZNY WOJEWÓDEK.


Poniżej mapka ukazująca zbiorniki wodne w Wojewódkach Górnych oraz fragment mapy pokazujący miejsce w który znajdowało się mokradło.

<tu będzie mapa ze zbiornikami wodnymi>

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

2024  Wojewódki Górne   globbers joomla templates